Co to jest paella valenciana ??

W tym roku udało nam się dwa razy odwiedzić okolice Walencji. Za pierwszym razem spędziliśmy kilka dni w samej Walencji, a za drugim pojechaliśmy kilka kilometrów dalej by spędzić weekend nad morzem. Przepiękne piaszczyste plaże, cieple morze śródziemne i niesamowita kuchnia – te trzy rzeczy gwarantują udane wakacje.
Walencja
Okolice Walencji są znane i cenione za doskonale warunki do uprawy owoców i warzyw. To tutaj rosną drzewa cytrusowe i prężnie działa ekologiczna uprawa warzyw I owoców.

Walencia kulinarnie
Targ w Walencji

 

Jeżeli wybieracie się do Walencji, do swojej listy “ do zrobienia / zobaczenia” koniecznie trzeba dopisać horchate de chufa i paella valenciana.

horchata de chufa
Horchata de chufa
paella valenciana
paella valenciana
Paella jest chyba jednym z najczęściej zamawianych dań przez turystów w Hiszpanii. W samym Madrycie, w najbardziej turystycznej części miasta możemy zobaczyć dziesiątki restauracji serwujących paelle.  Poza Walencją najczęściej możemy spotkać  paelle de mariscos ( z owocami morza  ) lub paelle mixta ( czyli co kucharz ma pod ręka, owoce morza, ryba lub mięso )
Ale czym jest ta sławna paella ??


co to jest paella
paella de mariscos

Paella to ryz, gotowany na specjalnej patelni. co to jest paella
paellera

Ryż jest żółty ( tradycyjnie dzięki szafranowi, chociaż coraz cześciej ze względu na cenę dodaje się spożywczy barwnik ). To co dodamy do ryżu, będzie definiowało jego nazwę.

Ze względu na dużą popularność potrawy i dziesiątki interpretacji przepisu, ustalono, że aby paella  mogła być nazywana valenciana, w jej skład muszą wchodzić następujące składniki:

          mięso z kurczaka

 

          mięso z królika

 

          fasola szparagowa tyczna ( to ta spłaszczona )

 

          fasola półksiężycowata ( biała i duża )

 

          pomidor

 

          ryż

 

          oliwa z oliwek

 

          woda

 

          szafran

 

          czosnek

 

          sól

Lubicie paelle  ? Macie swoje sprawdzone przepisy ?
Już w ten weekend zapraszam na wspólne gotowanie paelli i przepis

magda